Tablice okazjonalne

Dwustulecie USA 1776 – 1976

 

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne Specjalne

Bicentennial 1776-1976 – krótko mówiąc dwustulecie USA od czasów odzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości w 1776 roku. Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych (ang. Declaration of Independence, pełna nazwa The unanimous Declaration of the thirteen united States of America – „Jednomyślna deklaracja trzynastu Zjednoczonych Stanów Ameryki”) – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.

W 1974 roku w Południowej Dakocie pojawiła się pierwsza tablica rejestracyjna upamiętniająca Dwustolecie USA. Ta dwusetna rocznica zainspirowała wiele stanów do wydania nowych barwnych graficznych tablic rejestracyjnych, by świętować, zapoczątkowując tym samym nową erę tablic. Wszystkie posiadały co najmniej jeden z kilku elementów: czerwony, biały i niebieski kolor; grafikę; logo Dwusetlecia; lub słowo „Bicentennial” w haśle.

Rocznice stanowe

Specjalne serie tablic wydawane przez poszczególne stany w związku rocznicami ich powstania bądź też innymi wydarzeniami historycznymi, które wpłynęły na powstanie danego stanu.

Inauguracje prezydenckie

 

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne Specjalne

Inauguracyjne tablice rejestracyjne po raz pierwszy wykorzystano do upamiętnienia inauguracji prezydenta Roosevelta w 1933 r., z wyjątkiem 1945 r. są wydawane od tej pory. Wszystkie tablice inauguracyjne, z wyjątkiem tych wykonanych od 1989 r. do użytku na motocyklach, zostały wykonane parami. Pierwsze tablice nie były dostępne publicznie,  były używane tylko w pojazdach rządowych. Tablice inauguracje prezydenckie

Niestety, prawie nie ma oficjalnych zapisów, które wskazywałyby konkretnych właścicieli poszczególnych tablic. Z wyjątkiem roku 1957, w którym istnieje kopia prawie każdego inauguracyjnego certyfikatu rejestracyjnego, nie ma znanych danych o tym, ile tablic wydano i komu.  Jeśli chodzi o ilość wyprodukowanych tablic z okazji prezydenckich inauguracji, nie są znane dokładne dane. Wczesne tablice sprzed 1961 r., wykonane w mniejszych ilościach i z klasycznymi wzorami, są dziś rzadsze i pożądane przez kolekcjonerów.

Aby tablica uznana została za inauguracyjną tablicę prezydencką, musiała zostać użyta podczas danej inauguracji na co najmniej jednym oficjalnym pojeździe zaangażowanym bezpośrednio w oficjalną kampanię inauguracyjną. Pojazdy służbowe były wykorzystywane przez urzędników federalnych lub osoby przez nich wyznaczone. Za oficjalne inauguracje uznaje się działania i wydarzenia organizowane lub sankcjonowane przez Prezydialny Komitet Inauguracyjny. Wśród nich należy wymienić np. koncert przedwstępny, inauguracyjne nabożeństwa z udziałem prezydenta elekta, podróż z Białego Domu przez prezydenta, a także inauguracyjną paradę i bal.

Podstawowym celem prezydenckich tablic inauguracyjnych zawsze była identyfikacja oficjalnych pojazdów uczestniczących w dniu inauguracji (i prawdopodobnie w ciągu dnia lub dwóch przed i po).