North Dakota

Stan na granicy z Kanadą z prowincją Saskatchewan i Manitoba. Północna Dakota leży w części zwanej midwest Stanów Zjednoczonych. North Dakota to trzeci najmniej zaludniony stan na terenie USA. Mieszka tu tylko 700 tys. ludzi. Stolicą North Dakota jest miasto Bismarck, natomiast największe miasto to Fargo. W mieście Rugby znajduje się punkt wyznaczający geograficzne centrum kontynentu amerykańskiego. Obszar, który kilka setek lat temu zamieszkiwali Indianie Wielkich Równin, Mandanów i Hidatsów, potem Indianie Dakota.

Stan kształtem przypomina prostokąt. Jego powierzchnia wynosi 183 272 kilometrów kwadratowych, przy czym długość stanu wymierzona została na 340 km, a szerokość na 545 km. Takie wymiary powodują, że Dakota Północna zajmuje 19 miejsce w rankingu amerykańskich stanów – od największego, do najmniejszego. Dakotę Północną zamieszkuje zaledwie ok. 642 200 (dane statystyczne z 2000 r.) – jest to cecha charakterystyczna północnych i środkowych stanów USA – wielkie połacie terytorium, które nie są mocno zaludnione. Przy zestawieniu wielkości terytorium Dakoty Północnej z liczbą jej mieszkańców, wychodzi nam gęstość zaludnienia wynosząca zaledwie 3,59 osoby na kilometr kwadratowy. Tym samym Dakota Płn. Jest trzecim od końca stanem USA pod względem ludności. Przebywając w tej części USA naprawdę można poczuć, co to znaczy przestrzeń i niekończący się horyzont bez znaku człowieka.

Podstawowe tablice rejestracyjne – (under construction)

Zdjęcie w nagłówku – By Tim Evanson from Washington, D.C., United States of America – fields – McKenzie County North Dakota – 2013-07-03 Uploaded by AlbertHerring, CC BY-SA 2.0, Link