Mississippi

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Południowy stan w USA. Leży nad Zatoką Meksykańską. Prawie 3 mln osób zamieszkuje ten Stan. Stolicą Mississipi jest miasto Jackson. Nazwa stanu pochodzi od doskonale wszystkim znanej rzeki Mississipi, symbol regionu i niezwykle silny symbol tej części Stanów Zjednoczonych. Stan Mississipi graniczy z Alabamą, Zatoką Meksykańską, Tennesy i Luizjaną.

Naszym narodowym, polskim akcentem w Missisipi jest miasto w hrabstwie Atalla – Kosciusko, tak bez litery „z”. Miasto dostało swoją nazwę na cześć polskiego bohatera rewolucji amerykańskiej, Tadeusza Kościuszki, który za swoje zasługi został awansowany na generała brygady armii amerykańskiej.
Nazwę poddano drobnej zmianie, aby Amerykanie łatwiej ją wymawiali, pozbyto się polskich ogonków i szeleszczącej głoski „sz”. Wcześniej miasto nosiło nazwę Red Bud Springs. Kosciusko nie jest co prawda wielką atrakcją turystyczną, ale bardzo ciekawym polskim akcentem w Stanach Zjednoczonych i stanie Missisipi i znajdziecie w nim Muzeum Kościuszki a także Centrum Informacji. Co roku, 1 grudnia odbywa się tutaj Kosciusko Christmas Parade, którą, jeśli tu tylko jesteście, warto obejrzeć na własne oczy.

Podstawowe tablice rejestracyjne – (under construction)

Zdjęcie w nagłówku – By chmeredith from Jackson, MS, USA – https://www.flickr.com/photos/21279751@N00/3797444119/, CC BY 2.0, Link