Lądowanie na księżycu 1971

Kilka miniaturowych tablic rejestracyjnych zostało wyprodukowanych przez Boeinga, twórcy Lunar Roving Vehicle (pierwszego łazika księżycowego), dla dowódcy Apollo 15 Dave’a Scotta. Miniaturowe tablice zostały wykonane z lekkiego aluminium i miały wymiary 32 mm x 20 mm. Były one oznaczone numerem rejestracyjnym LRV 001 z napisem „księżyc” na górze, rokiem 1971 na dole i logotypami – NASA (North American Space Administration) i Boeinga w górnych rogach.

Tablice te zostały zapakowane w paczkę mniejszą niż paczka gumy, którą przed startem umieszczono w lewej kieszeni kombinezonu Scotta i pozostały tam do chwili powrotu na Ziemię.

Apollo 15 – misja załogowa programu kosmicznego Apollo; czwarta misja, podczas której astronauci wylądowali 30 lipca 1971 roku na powierzchni Księżyca. W czasie wyprawy zebrano 77 kg próbek gruntu księżycowego. Astronauci podczas wyjść na powierzchnię Księżyca przebywali poza lądownikiem LM ponad 18 godzin. Scott i Irwin poruszając się po Księżycu po raz pierwszy użyli specjalnie skonstruowanego dla potrzeb misji Apollo pojazdu LRV. Przebyli odległość ponad 27,9 km. Podczas misji umieścili również miniaturową rzeźbę pt. „Poległy astronauta na powierzchni Księżyca”.

 

Tablica aluminiowa o wymiarach 1,25 “x 0,75” z napisem: “MOON / LRV 001/1971” z logo NASA u góry po lewej i logo Boeing w prawym górnym rogu.

Tablica była na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo 15 w okresie 26 lipca – 7 sierpnia 1971 r. Tablica pozostaje jednym z nielicznych artefaktów, które upamiętniają misje Apollo, które były fizycznie na powierzchni Księżyca. Jest to również jeden z nielicznych obiektów, który został osobiście certyfikowany przez astronautę, który faktycznie przebywał na księżycu.

Replika tablic rejestracyjnych Apollo 15 wyprodukowanych dla pierwszego łazika księżycowego.