Olimpiady

Przy okazji niektórych wielkich zawodów sportowych, zwłaszcza igrzysk olimpijskich, wydawane są specjalne serie numerów rejestracyjnych dla pojazdów należących do komitetu organizacyjnego, zawodników, czy innych osób bezpośrednio związanych z zawodami. Tablice rejestracyjne olimpijskie.

Pierwszy znany przypadek miał miejsce w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Numery rejestracyjne składały się wyłącznie z cyfr. Tablica rejestracyjna miała z lewej strony pionowy napis „VIC” obok pięciu kół olimpijskich. W górnej części tablicy widniał rok – 1956.

Pierwszy raz logo danych Igrzysk pojawiło się na tablicach rejestracyjnych wydanych na potrzeby Letnich Igrzysk w Rzymie w 1960 roku.

Najciekawsze graficznie tablice rejestracyjne były wydawane w czasie igrzysk odbywających się w Ameryce Północnej – w związku z tamtejszą tradycją wydawania tablic z graficznym tłem. Na szczególną uwagę zasługują tutaj tablice Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010). Numery rejestracyjne złożone były w tym przypadku z trzech cyfr i trzech liter. Tablica miała natomiast w tle wizerunek ośnieżonych gór. Nad numerem rejestracyjnym widniał napis „The Best Place on Earth”, na dole – „British Columbia”, między blokiem cyfr i liter – logo igrzysk.

Interesującą metodę oznakowania pojazdów olimpijskich zastosował Londyn w czasie ostatnich igrzysk letnich. Wielka Brytania wydawała bowiem tablice w standardowym brytyjskim kształcie, ale z numerem rejestracyjnym zaczynającym się od kodu OG12 (od „Olympic Games 2012”).

Igrzyska w Soczi nie miały specjalnych tablic rejestracyjnych. Brak jest informacji odnośnie dwóch kolejnych igrzysk –Rio de Janeiro (letnie, 2016) i Pyeongchang (zimowe, 2018). Już teraz Japonia – gospodarz letnich igrzysk w 2020 (Tokio) – zapowiedziała, że będzie wydawała specjalne tablice z motywem Góry Fuji oraz kwitnącej wiśni w tle.

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984 – Los Angeles

XXIII Olimpiada zorganizowana została w Los Angeles w terminie od 28 lipca do 12 sierpnia 1984 roku. Były to drugie w historii igrzyska zorganizowane w największym mieście Kalifornii oraz trzecie na terenie Stanów Zjednoczonych (szóste biorąc pod uwagę również edycje zimowe).

W rywalizacji sportowej udział wzięło 6 797 sportowców ze 140 państw. Zawody zostały zbojkotowane przez Związek Radziecki i w ślad za nim przez większość państw socjalistycznych. Oficjalnym powodem rezygnacji państw zza żelaznej kurtyny z udziału w rywalizacji sportowej była obawa przed smogiem oraz brak bezpieczeństwa i odpowiedniego zaplecza sportowego. Faktycznie jednak były to retorsje za bojkot poprzednich igrzysk w Moskwie przez Stany Zjednoczone i część państw zachodnich. Państwa bojkotujące igrzyska w Los Angeles zorganizowały w tym samym roku zawody Przyjaźń-84, które jednak nie kolidowały terminowo z rywalizacją olimpijską (z wyjątkiem rywalizacji jeździeckiej).

Igrzyska XXIII Olimpiady zakończyły się zwycięstwem gospodarzy w klasyfikacji medalowej; sportowcy ze Stanów Zjednoczonych zdobyli łącznie 83 złote medale. Na drugim miejscu z 20 złotymi medalami uplasowała się reprezentacja Rumunii, która była jednym z nielicznych państw socjalistycznych, które nie wsparły bojkotu.

Specjalne tablice rejestracyjne wydane były w stanach:

  • Alabama;
  • Florida (dwa rodzaje: olimpiada + paraolimpiada);
  • California (trzy rodzaje).
Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 – Atlanta

XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w dniach 19 lipca – 4 sierpnia 1996 roku.

Podczas ceremonii otwarcia igrzysk 20 lipca 1996 szef polskiej misji olimpijskiej Eugeniusz Pietrasik wkroczył na czele polskiej ekipy na stadion olimpijski. Po ustawieniu się na płycie obiektu zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala. Cieniem na przebiegu zmagań sportowych położyły się wydarzenia w Parku Olimpijskim, gdzie Eric Robert Rudolph dokonał zamachu bombowego, w wyniku którego śmierć poniosły 2 osoby i 111 zostało rannych.

Na Igrzyskach w Atlancie wzięło udział 197 krajów, wystąpiło 10 318 zawodników. Dwadzieścia cztery kraje, w tym jedenaście reprezentujących w 1992 Wspólnotę Niepodległych Państw, debiutowały na Igrzyskach. Federalna Republika Jugosławii brała udział jako Jugosławia.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w dniach 19 lipca – 4 sierpnia 1996 roku.

Specjalne tablice rejestracyjne wydane były w stanach: Georgia (olimpiada i paraolimpiada) i Massachusetts.

Amerykańskie Tablice RejestracyjneAmerykańskie Tablice Rejestracyjne

U.S. Olympic Education Center – Michigan

Pomysł powstania –  „Olympic Training Center (OTC)” w Northern Michigan University zrodził się w 1965 roku i doszedł do skutku w 1985 roku, dołączając tym samym do ośrodków w Colorado Springs,  Lake Placid, stając się tym samym trzecim ośrodkiem w kraju.

Ze względu na zaangażowanie ośrodka w łączenie możliwości edukacyjnych, oprócz oferowania światowej klasy możliwości treningowych, Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych zmienił nazwę ośrodka na jedyne w kraju „Centrum Edukacji Olimpijskiej” w 1989 roku. W 2014 roku Centrum otrzymało tytuł Miejsca Szkolenia Olimpijskiego.

Około 25 000 sportowców z ponad 40 krajów uczestniczyło w programach olimpijskich w NMU od otwarcia centrum. Ci sportowcy zdobyli ponad 70 medali olimpijskich i zdobyli ponad 100 dyplomów ukończenia szkoły średniej i dyplomów uniwersyteckich.

Ponadto 29 dyscyplin, od strzelania z łuku po zapasy, trenowało w ośrodku w perspektywie długoterminowej lub krótkoterminowej.

Ośrodek był również gospodarzem wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeń, takich jak zawody w łyżwiarstwie szybkim w 2003 r. i Igrzyska Olimpijskie w 2006 r.

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002 – Salt Lake City (w kolekcji)

XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City od 8 do 24 lutego 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Na zimowych igrzyskach zadebiutowali przedstawiciele 5 państw: Kamerunu, Hongkongu, Nepalu, Tadżykistanu i Tajlandii. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.

Głównym sportowcem tych igrzysk był norweski mistrz biathlonu Ole Einar Bjørndalen, który zdobył cztery złote medale. Największym sukcesem Polaków były dwa medale Adama Małysza. Czwarte miejsce zdobyła jeszcze Jagna Marczułajtis w slalomie równoległym snowboardzistek. Był to najlepszy występ Polaków na zimowych igrzyskach między latami 1972, a 2010.

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Amerykańskie Tablice Rejestracyjne

Pozostałe

Tablice „olimpijskie” wydane w stanach:

  • New Jersey – połowa zysków ze sprzedaży tablicy trafiła na wsparcie sportów amatorskich w New Jersey za pośrednictwem agencji non-profit, „Garden State Games”, druga połowa trafiła bezpośrednio do amerykańskiego ruchu olimpijskiego.
  • New York – 20 USD rocznej opłaty za tablicę wspiera Centrum Szkolenia Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych w Lake Placid, miejsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1932 i 1980 roku, oraz tak wspominane przez amerykanów miejsce historycznej gry  nazwanej “Miracle on Ice” (mecz hokeja męskiego pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim).
  • North Carolina – środki finansowe ze sprzedaży tej tablicy  wykorzystywane były do szkolenia wolontariuszy, którzy wykorzystywani byli podczas stanowych imprez sportowych.
  • Oklahoma, Tennessee, Texas – tablice wsparcia Komitetu Olimpijskiego  Stanów Zjednoczonych – takie tablice były projektowane i wydawane dla każdej osoby, która chce wykazać poparcie dla Komitetu Olimpijskiego.  Tablice zawierają oficjalne logo Komitetu Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych. Umowa licencyjna przewiduje opłatę nie więcej niż 25 USD za każdą wydaną tablicę.